Spotkanie z autorami książki “Pisz. Historia miasta”

4 lutego w naszej Sali konferencyjnej odbyło się spotkanie z autorami zbiorowego dzieła pod redakcją dr Anety Karwowskiej „Pisz. Historia miasta”, gospodarzem wydarzenia było Muzeum Ziemi Piskiej.

“… Wydawnictwo „Pisz. Historia miasta” to kompendium wiedzy o mieście nad Pisą i losach jego mieszkańców. Uznani badacze regionu przybliżyli dzieje Pisza w kilku rozdziałach. To wielowątkowa opowieść o historii miasta, zarówno pod względem naukowym, jak i w relacjach piszan. Dodatkowo publikacja zawiera mnóstwo materiałów źródłowych: map, ilustracji, pocztówek, dokumentów i urzekających zdjęć.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać współautorów monografii. Każdy w kilku zdaniach omówił zakres przygotowanego artykułu, a wszyscy zgodnie zapraszali do nabycia i studiowania książki. W ich opinii to niezwykle ważna i bardzo starannie przygotowana pozycja, z której Pisz może być dumny. Razem z naukowcami na muzealnej scenie wystąpili piszanie. Oni opisali swoimi słowami miasto z niedalekiej przeszłości. Godzinna podróż w czasie nie była pozbawiona wątków humorystycznych, a lekkość z jaką prelegenci opowiadali o losach miasta sprawiała, że słuchało się ich z ogromną przyjemnością. Wraz z książką Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało film dokumentalny „Johannisburg – Jańsbork – Pisz. Miasto trojga imion”. Jego premiera także odbyła się w piątkowy wieczór i stanowiła doskonałe uzupełnienie prezentacji historii miasta. Produkcja oparta w dużej mierze na animacjach, które powstały na bazie materiałów źródłowych, okraszona głosem Wiktora Zborowskiego, została znakomicie przyjęta. Podobnie jak koncert Karoliny Lizer. Młoda wokalista zaprezentowała piosenki z debiutanckiej płyty.

Książkę „Pisz. Historia miasta” można nabyć w kasie Muzeum Ziemi Piskiej. Publikacja jest dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 w cenie 120 zł. Muzeum prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Zainteresowani taką formą zakupu muszą zgłosić zamówienie drogą mailową na adres mzppisz@wp.pl.”