koncert pt. „Upragniona Wolność” w wigilię Narodowego Święta Niepodległości

koncert pt. „Upragniona Wolność” w wigilię Narodowego Święta Niepodległości

W wigilię Narodowego Święta Niepodległości w naszej Sali Konferencyjnej odbył się koncert pt. „Upragniona Wolność” organizatorem wydarzenia było Muzeum Ziemi Piskiej. Celem wydarzenia było uczczenie żołnierzy, którzy w XX w. walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Program koncertu był muzyczno-poetycką podróżą tropem oręża polskiego w poprzednim stuleciu. Wspomniano legionistów marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestników kampanii wrześniowej i żołnierzy walczących na różnych frontach II wojny światowej oraz powstańców warszawskich i Żołnierzy Wyklętych.
Na scenie zaprezentowali się sopranistka Anna Nadwodna i tenor Krzysztof Ciupiński oraz pianista Adam Sychowski, a także Katarzyna Soja i Jacek Borkowski, którzy przybliżyli tło historyczne wydarzeń, fragmenty wspomnień żołnierzy, a także utwory poetyckie.
W jednym z pierwszych wystąpień aktor Jacek Borkowski zaprosił widownię do wspólnego wykonania piosenki „O mój rozmarynie”. Około 150-osobowa, zebrana w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad, publiczność wielokrotnie włączała się swoim śpiewem, bo w programie koncertu znalazły się najbardziej znane polskie piosenki patriotyczne i żołnierskie, które są dzisiaj świadectwem ogromnej ofiarności i bezgranicznej miłości naszych przodków do Ojczyzny.
Muzeum Ziemi Piskiej przygotowało dioramę opowiadającą o historii polskiego żołnierza, walczącego o Polskę w XX. wieku. Zaprezentowano oryginalne elementy uzbrojenia oraz mundury i wyposażenie osobiste wojskowych. Na scenie z kolei wyeksponowano, mającą około 100 lat, ułańską szablę wzór 21, w towarzystwie czapki rogatywki i białoczerwonego bukietu kwiatów.
Podczas koncertu dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, zaprosiła na kolejne wydarzenie organizowane przez muzealników. 16 grudnia w ręce Czytelników oddany zostanie nowy numer pisma „Znad Pisy” 27-28. W trakcie spotkania zaprezentowane zostanie bardzo obszerne, podwójne wydanie muzealnego periodyku. Ponadto w programie wykład historyka Adama Płoskiego o powojennym Piszu oraz koncert pt. „Autochtonka” w wykonaniu Oli Turkiewicz.